Gönderen Konu: YÖDAK İşlemler Kronolojisi  (Okunma sayısı 159 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı HalilBoluk

YÖDAK İşlemler Kronolojisi
« : Aralık 30, 2019, 02:05:55 ÖS »
  • Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesinin bir dijital üniversite olarak kurulmasına karar verildikten sonra bu yönde izin almak için önce Türkiye’de Yükseköğretim Kurumu’na (YÖK) başvuruldu. Dönemin YÖK Başkanı bu üniversitenin stratejik nedenlerle bilişim adası Kıbrıs konseptine katkı sağlaması için KKTC’de kurulmasının daha uygun olacağını belirtti.
  • Bu yönlendirme üzerine uzaktan eğitim yöntemiyle faaliyet gösterecek ilk dijital Türk üniversitesi Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesinin açma ön izni başvurusu KKTC yasalarına uygun olarak 11/12/2009 tarihinde KKTC Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığına yapıldı.
  • Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) başkan ve üyelerine akademik ve teknik bir sunum ile başvuru yapıldı. 04/02/2010 tarih ve 33/2006 sayılı karar ile YÖDAK tarafından üniversitemize eğitime başlama izni verildi.
  • Yükseköğretim Planlama, Denetleme Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu’nun (YÖDAK), Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi’nin (Netkent) 2010 yılında aldığı öğretime başlama iznini Aralık 2018'de iptal etti
  • Şubat 2019'da Netkent’in öğretime başlama izninin iptal edilmesine yönelik YÖDAK kararının yürütmesi dava sonuna kadar durduruldu.
  • 09.11.2019 tarihinde YÖDAK istinaf dilekçesini geri çekti (kaynak bulamadım.
  • Netkent 2019-2020 Güz Döneminde öğrenci kabul etti ve eğitime başladı.